Francuska gazeta udowadnia, że dobra fotografia jest nadal ważna

14 listopada francuska gazeta "Libération" usunęła ze swojego papierowego wydania wszystkie fotografie. Dlaczego wydawnictwo zdecydowało się na tak odważny krok?

© www.bjp-online.com

Numer gazety zbiegł się z otwarciem jednego z największych i najbardziej prestiżowych targów/festiwali fotografii Paris Photo 2013. Gazeta zdecydowała się na tak śmiały krok, żeby podkreślić wagę i niezastąpioną rolę fotografii w prasie.

To pierwszy raz w historii, kiedy w "Libération" nie ma fotografii. Jak można przeczytać na pierwszej stronie:

Libération przysięga wieczną wdzięczność fotografii, czy to tworzonej przez fotoreporterów, fotografów mody, portrecistów, czy artystów konceptualnych. Nasza pasja do fotografii nigdy nie została zakwestionowana. Nie dlatego, że fotografia upiększa, szokuje lub ilustruje, ale dlatego, że fotografia klaruje poglądy na nasz świat […] Fotografia zasługuje na hołd. Nikt nie może również ignorować tragicznej sytuacji fotoreporterów, w której się teraz znajdują, a szczególnie fotografów wojennych, którzy ryzykują swoje życie, podczas gdy ledwo stać ich na własną egzystencję.

Gazeta podkreśla również rolę galerii w kształtowaniu obecnego rynku fotograficznego, ale podaje w wątpliwość, czy ta sytuacja wyjdzie fotografii (w tym fotografii reporterskiej) na dobre.

Rozkładówka ze wszystkimi brakującymi zdjęciami jest umieszczona na końcu wydania, tym razem bez sąsiadujących z nimi artykułów.

Ten bardzo śmiały i wiele mówiący krok "Libération" podkreśla, że mamy duży problem. Fotografia jest potrzebna, ale cięcia wydatków, często tłumaczone kryzysem, zmuszają fotografów do rezygnacji z zawodu lub prowadzą do tego, że edytorzy nie mają dobrych fotografii do wykorzystania. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że skąpy dwa razy traci. To nie jest tak, że każdy amator czy nawet dziennikarz zrobi komórką dobre, ważne czy nawet ilustracyjne zdjęcie. Fachowcy nadal są potrzebni i może czas to wreszcie zauważyć…

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Fotografie pochodzą ze strony http://www.bjp-online.com/ i są jej własnością.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

OFFSET - sposób na dochód z niewykorzystanych zdjęć Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej Odbierz aż 50 darmowych odbitek premium od MediaExpert! Nikon Df - klasyczny korpus z potężnym, nowoczesnym wnętrzem Robert Capa przemówił w swoje 100. urodziny Niezwykłe panoramy 360 stopni z Korei Północnej i z kokpitu wojskowego odrzutowca

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze zdjęcia roku na Flickr.com. Polka na pierwszym miejscu! Nowa aktualizacja Photoshopa CC pozwoli wam wybrać całą postać w automatycznym zaznaczeniu Capture One 11 - zapowiada się realna konkurencja dla Adobe Największy konkurs fotograficzny świata na finiszu, a już zgłoszono mnóstwo świetnych zdjęć Czy drony DJI to narzędzia szpiegowskie XXI wieku? Poważne zarzuty wobec chińskiej firmy Mikołajkowe otwarte warsztaty Quadralite Nadchodzi flagowy Fujifilm X-H1 i amatorskie X-A5 i X-T100? Poznajcie historię Marjana Fuksa - pierwszego fotoreportera II RP. Trwa wystawa jego fotografii Rusza konkursu Pixedo European Awards. Do wygrania lampy błyskowe Quadralite Quadralite Support Program - specjalny program wsparcia dla fotografów Firma DJI odpowiedziała na nasz tekst o szpiegujących dronach. "To teorie spiskowe" Mikołajkowa promocja Fujifilm - kup aparat i odbierz Instaxa mini 9 albo drukarkę Instaxów za 1 zł