Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć!

Wystawa Wiesława Rakowskiego "Archiwum Zoologiczne", której kuratorem jest Michał Sita, to wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich fanów fotografii dokumentalnej.

© Wiesław Rakowski

Kiedy, gdzie, po co?

- Wernisaż: 15 listopada 2013 r., godz. 20.00
- Miejsce: CK Zamek w Poznaniu , III piętro
— Wystawa trwa do 15 grudnia 2013 r.
- Oprowadzanie kuratorskie: 17 i 29 listopada, godz. 18.00
- Wstęp wolny

Podczas wernisażu odbędzie się premierowa prezentacja albumu z fotografiami Wiesława Rakowskiego, wydanego przez Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk.

Historia zawarta na fotografiach to barwna, wręcz filmowa opowieść o zapomnianym muzeum przyrodniczym w Poznaniu.

Zdjęcia pochodzące z początku XX w. są dziełem naukowca, który gromadził materiał naukowy. Powstały jako zwyczajna dokumentacja badawcza. Po latach okazało się, że z pozoru mechaniczne fotografie tworzą niezwykle ciekawą opowieść o wielkich i światowych ludziach tego okresu.

Zbiór, który zachował się na szklanych negatywach w archiwum poznańskiego Muzeum Wiedzy o Środowisku, zawiera zdjęcia spreparowanych zwierząt, kości i czaszek, zdobyczy z podróży afrykańskich, anomalii w świecie zwierząt, kulisy pracy i portrety z lat 1924–1939. Dzisiaj najciekawsze wydaje się, jaka była relacja między badaczami przyrody a samą przyrodą, jakich narzędzi używali ci ludzie i jakie idee ich napędzały.

Te idee pchnęły do działań samego Sitę i Marię Szyszkiewicz-Golis, ekologa krajobrazu z Zakładu Biologii Środowiska ISRL PAN. Razem szli tropem zdjęć, po nitce do kłębka. Tak powstał projekt nie tylko wystawy, ale również książki. Do wyjaśnienia idei i narzędzi zabrali się paleozoolodzy, zoolodzy i biolodzy. Monika Piotrowska, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych Pro Fotografii, opisała niezwykłą historię poznańskiego Muzeum Przyrodniczego pod wiele mówiącym tytułem: „Mieliśmy skarb”.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Muszę przyznać, że zapowiada się świetnie. Oby więcej takich wydarzeń fotograficznych w Poznaniu! :)

Zdecydowanie polecam…

Wystawa jest częścią 8 Biennale Fotografii w Poznaniu. Program wystaw można zobaczyć tutaj: LINK

Do zobaczenia na wernisażu!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl! Rusza otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2014 Verily - magazyn, w którym nie znajdziecie zdjęć obrobionych w Photoshopie Rusza ósma edycja BEiKS Roadshow – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i video Foto Art Festiwal 2013 – jest moc [relacja] Phonar – platforma do nauki fotografii przez Internet dla wszystkich Fotografa nie warto okradać ze zdjęć. Ciąg dalszy historii Gosi Stępień Zabezpieczenia Adobe złamane. Kody źródłowe programów i dane prawie 3 mln klientów w rękach hakerów Czy Getty Images i AFP zapłacą ponad 13 mln dol. za bezprawne użycie zdjęć z Twittera? Getty Critics, Rodzinka Stokowskich… W Sieci piętnują absurdy zdjęć stockowych CreativeLive – bezpłatne sześciodniowe warsztaty fotograficzne online! Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty fotografii kulinarnej Rusza 3. edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii – OFF