Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2]

Fotografia dla wszystkich, czyli dalszy rozwój społecznego aspektu fotografii dokumentalnej. W drugiej części mojego cyklu o historii fotografii dokumentalnej przedstawiam sylwetkę Augusta Sandera, którego zawodowym celem było stworzenie typologii ludzi XX wieku.

© August Sander

Ciekawą postacią, która zapisała się na kartach fotografii dokumentalnej, był niemiecki fotograf August Sander. Jego zawodowym celem było stworzenie typologii ludzi XX wieku.

Praca ta miała się składać z 45 albumów przedstawiających klasy społeczne. Sander założył sobie, że będzie ona ukazywać obraz tamtych czasów. Skupił się na szerokim spektrum postaci. Fotografował rolników, mieszkańców małych miasteczek, rzemieślników z wielkich aglomeracji, nowoczesnych przemysłowców, proletariat, burżuazję.

Dzięki pokłonowi w stronę praktycznie wszystkich grup społecznych dokumentalna praca fotografa mogła trafiać do szerokiego grona odbiorców i w miarę obiektywnie pokazywać czasy, w których Sander żył i fotografował. Jego portrety przedstawiają zazwyczaj całe sylwetki fotografowanych osób w ich naturalnym otoczeniu. Zdjęcia pozowane, na których wzrok fotografowanych osób zwykle zwrócony jest w kierunku fotografa, dają poczucie bezpośredniości i dialogu z bohaterami zdjęć.

W ten sposób autor mógł zaznaczyć, że żadne z wykonanych ujęć nie jest przypadkowe: od momentu wyboru odpowiednich modeli, którzy zdaniem Sandera przejawiają charakterystyczne cechy danej grupy społecznej, aż po wykonanie samego zdjęcia.

Zobacz również: Zobacz to, co nieuchwytne, czyli fotografia highspeed w domu

Na samych fotografiach można wyczuć również dystans autora do fotografowanych osób, dzięki czemu zachował on pewien rodzaj obiektywizmu i nie ujawnił swoich poglądów na temat żadnej z fotografowanych grup. Alfred Doblin we wstępie do jedynego wydanego albumu Sandera pisze o tajemnicy tych zdjęć :

Wystarcza już samo odejście od punktu widzenia naukowca, historyka, filozofa. Nagle stajemy się obcy sami dla siebie i uczymy czegoś o sobie. (…) Tak jak anatomia porównawcza pozwala nam pojąć istotę natury i historię powstania różnych narządów, tak autor ten uprawia fotografię porównawczą.

Można pokusić się o stwierdzenie, że zdjęcia Sandera ukazują (mimo późniejszej próby ideologicznego przywłaszczenia ich przez narodowych socjalistów) społeczeństwo w trudnym okresie przełomu kulturowego, pełnego napięć i przeciwieństw. Sander, przekonany, że aparatu fotograficznego nie da się oszukać, pisze:

Musimy umieć dostrzegać i akceptować prawdę. Przede wszystkim jednak powinniśmy tę prawdę przekazywać innym ludziom i naszym potomkom, niezależnie od tego, czy jest dla nas korzystna czy nie. Jeśli jako zdrowy człowiek jestem tak śmiały, że widzę rzeczy takimi, jakie są, a nie takimi, jakie powinny lub mogłyby być, to proszę o wybaczenie, ale nie potrafię inaczej.

Ciekawe linki:

— strona poświęcona twórczości Sandera: [url=http://augustsander.com/ ]http://augustsander.com/[/url],
- profil autora na stronie MOMA,
— prezentacja zdjęć Sandera:

— wywiad z Hugonem Worthym, kuratorem New Walk Museum & Art Gallery:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Fotografowanie wydarzeń potencjalnie niebezpiecznych [poradnik] Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik] Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik] Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

12 błędów, których musisz unikać, jako początkujący fotograf Pomóż swoim przyjaciołom pozować, jak profesjonalni modele 9 miejsc, w których z powodzeniem wykonasz świetne portrety Poznaj 4 najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej 10 kroków do rozpoczęcia przygody z fotografią uliczną Błędy, jakich powinieneś unikać podczas drukowania odbitek